Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus) ľudovo nazývaná aj električka, lopata alebo sanitka, patrí do čeľade cifrušovité a medzi bezkrídle bzdochy.
Je to v strednej Európe hojne rozšírený druh bzdochy. Ide o veľmi spoločenský druh ktorý sa veľmi často vyskytuje vo väčších skupinách. Stretávame sa s ňou od apríla do septembra. Už od skorej jari sa objavuje (vyhrieva) v húfoch pri múroch či kmeňoch stromov. Vyskytuje sa v parkoch, alejách s agátmi alebo gaštanmi, a často na cintorínoch. Vo veľkom počte žije na lipách, občas aj na agátoch alebo tam, kde kvitne slez.
Cifruša meria 10 – 12 mm. Má oválny obrys tela s nápadnou čierno-červenou kresbou. Krídla väčšinou nie sú plne vyvinuté. Nohy sú čierne. Pri starostlivejšom pozorovaní zistíme, že každá cifruša je v drobných detailoch odlišná. Kresba a veľkosť škvŕn na červenom podklade sa mierne mení. Jej výrazné a kontrastné sfarbenie ju chráni pred nepriateľmi. Dáva najavo, že nie je jedlá a to ju ochraňuje.
Fasádu vášho bytového domu môžu zaplaviť stovky až tisícky mladých Cifrušiek bezkrídlych
Samičky k sebe vábia samca sexuálne príťažlivými sekrétmi (feromónmi). Môže sa stať, že párenie trvá celý deň. Žľazy lariev produkujú ako u iných bzdochách typicky páchnuci sekrét slúžiaci na odstrašenie nepriateľa. Živí sa cicaním semien rastlín, mŕtvych živočíchov alebo vajíčok hmyzu. Cicia prevažne rastlinné šťavy. Hlavnou zložkou stravy sú predovšetkým plody lipy – semená pokryté sladkými šťavami.
Keďže lipy majú v obľube a sú vo vývojovom štádiu, v týchto slnečných dňoch ich môžete na týchto stromoch vidieť vo veľkých húfoch. Ak sú lipy narastené v blízkosti bytovky, vyberú sa vyhrievať aj po fasáde domu, kde tvoria celé kolónie.
Cifruša bezkrídla nepatrí k nebezpečnému druhu hmyzu, ale ak Vám je jej prítomnosť na múroch a balkónoch vášho domu nepríjemná, tak pomôže len dezinsekčný postrek.
Zdroj: www.spravadomovpd.sk
Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyrrhocoris_apterus1.jpg a Prvá súkromná správa domov