Máte v blízkosti vašej bytovky lipu? Fasádu vášho bytového domu môžu zaplaviť stovky až tisícky mladých Cifrušiek bezkrídlych

Cifruša bezkrídla (Pyrrhocoris apterus) ľudovo nazývaná aj električka, lopata alebo sanitka, patrí do čeľade cifrušovité a medzi bezkrídle bzdochy.

Je to v strednej Európe hojne rozšírený druh bzdochy. Ide o veľmi spoločenský druh ktorý sa veľmi často  vyskytuje vo väčších skupinách. Stretávame sa s ňou od apríla do septembra. Už od skorej jari sa objavuje (vyhrieva) v húfoch pri múroch či kmeňoch stromov.  Vyskytuje sa v parkoch, alejách s agátmi alebo gaštanmi, a často na cintorínoch. Vo veľkom počte žije na lipách, občas aj na agátoch alebo tam, kde kvitne slez.

Cifruša meria 10 – 12 mm. Má oválny obrys tela s nápadnou čierno-červenou kresbou. Krídla väčšinou nie sú plne vyvinuté. Nohy sú čierne. Pri starostlivejšom pozorovaní zistíme, že každá cifruša je v drobných detailoch odlišná. Kresba a veľkosť škvŕn na červenom podklade sa mierne mení. Jej výrazné a kontrastné sfarbenie ju chráni pred nepriateľmi. Dáva najavo, že nie je jedlá a to ju ochraňuje.

Zdroj: spravadomovpd.sk

Fasádu vášho bytového domu môžu zaplaviť stovky až tisícky mladých Cifrušiek bezkrídlych

Samičky k sebe vábia samca sexuálne príťažlivými sekrétmi (feromónmi). Môže sa stať, že párenie trvá celý deň. Žľazy lariev produkujú ako u iných bzdochách typicky páchnuci sekrét slúžiaci na odstrašenie nepriateľa. Živí sa cicaním semien rastlín, mŕtvych živočíchov alebo vajíčok hmyzu. Cicia prevažne rastlinné šťavy. Hlavnou zložkou stravy sú predovšetkým plody lipy – semená pokryté sladkými šťavami.

Keďže lipy majú v obľube a  sú vo vývojovom štádiu, v týchto slnečných dňoch ich môžete na týchto stromoch vidieť vo veľkých húfoch. Ak sú lipy narastené v blízkosti bytovky, vyberú sa vyhrievať aj po fasáde domu, kde tvoria celé kolónie.

Cifruša bezkrídla nepatrí k nebezpečnému druhu hmyzu, ale ak Vám je jej prítomnosť na múroch a balkónoch vášho domu nepríjemná, tak pomôže len dezinsekčný  postrek.

Zdroj: www.spravadomovpd.sk
Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pyrrhocoris_apterus1.jpg a Prvá súkromná správa domov

Prvá súkromná správa domov
Medzi naše činnosti patrí správa domov, správa bytov a nebytových priestorov, v ktorých vám ponúkame niekoľkoročné skúsenosti. Ponúkame komplexné služby pre spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov v meste Prievidza a okolí.